A fogíny visszahúzódása során az íny a fogakat tartó csont irányába visszahúzódik, a fog gyökerének egy része szabaddá válik. Az íny visszahúzódásával rés keletkezhet a fogíny és a fog között (tasak), amelyben a baktériumok könnyebben megtelepszenek. A fog gyökerének szabaddá válása miatt nagyobb valószínűséggel alakul ki a fog gyökerén fogszuvasodás. A fog gyökerének a külső rétege (cement) egy vékony réteg, ha az sérül, fognyaki érzékenység alakulhat ki. A nem kezelt, visszahúzódott fogíny a fog elvesztését is eredményezheti hosszú távon: a fogat tartó rostok, szövetek sérülnek, és előbb-utóbb a fogat már nem tudják stabilizálni.
A visszahúzódott fogíny tünetei
A fogíny visszahúzódása egy folyamat, idővel azonban észlelhetők bizonyos jelek, amelyek a visszahúzódott fogínyre utalnak.
- Hosszúnak látszó fogak: a fog gyökerének egyre kisebb részét fedi az íny, ezért a fog anyagából több látható.
- A fog gyökere szabaddá válik
- Laza, lötyögő fogak
A fogíny visszahúzódásának okai
- Fogínygyulladás, fogágybetegség: a fogínyt érintő elváltozás tünete kezdetben lehet vérző íny; vörös, duzzadt íny; kellemetlen lehelet; tapintásra a szokottnál puhább íny.
- Genetikai okok
- Fogmosás túl nagy erővel: a fogzománc kopásán túl az íny visszahúzódását is okozhatja.
- Rossz szájhigiénia: a baktériumok könnyebben telepszenek meg a fogon, könnyebben alakul ki fogkő, ami tovább könnyíti a baktériumok terjedését.
- Hormonháztartás változása
- Dohányzás
- Fogcsikorgatás, harapási rendellenességek: ha a fogak túl nagy erőnek vannak kitéve, a fogíny visszahúzódhat.
A fogíny visszahúzódásának kezelése
- Fogkőeltávolítás az érintett területen: a cél a fog gyökerén található lepedék és fogkő eltávolítása, illetve az, hogy az érintett terület a későbbiekben jobban ellenálljon a lepedéklerakódásnak.
- A szövetek túlzott károsodása esetén (pl. jelentős csontveszteség, mély tasakok) a fogíny sebészeti úton történő helyreállítása lehet szükséges.