Amikor két típusú kezelés között kell dönteni, akkor alapvetően két kérdést kell feltenni. Egyrészt, hogy melyik kezeléstől várható reálisan a kívánt eredmény. Ha mindkét kezelés elérheti a kívánt eredményt, akkor a kezelések előnyeit és hátrányait kell összehasonlítani, és a páciens egyedi helyzetét figyelembe véve dönteni a kezelés típusáról.
Milyen esetekben ajánlott a kivehető és a rögzített fogszabályozó?
A rögzített fogszabályozó több típusú harapási rendellenesség kezelésére használható, mint a kivehető készülék. Egy jó kiindulási alap lehet, ha megnézzük, hogy a kivehető készülék milyen esetekben alkalmazható sikeresen, és ahol a kivehető fogszabályozó kezelés nem kecsegtet sikerrel, ott a rögzített fogszabályozás mellett döntünk. (A kivehető készülékekbe nem értjük most bele a funkcionális készüléket, és a láthatatlan sínes fogszabályozást. A láthatatlan fogszabályozást a rögzített fogszabályozással itt hasonlítottuk össze.) A kivehető készülékek segítségével egyes fogak vagy fogak csoportjai mozgathatóak. Olyan eltérések korrigálhatóak velük, ahol az egyes fogak döntése, extrudálás, intrudálás, vagy a fogív tágítása szükséges (bővebben a témáról itt).
A rögzített fogszabályozóval több típusú fogmozgatás is elvégezhető, így például testes mozgatás is (pl. rés zárásakor szükséges). (A rögzített készülékkel korrigálható eltérésekről itt írunk.) Ha a kezelni kívánt harapási rendellenesség kivehető és rögzített készülékkel egyaránt korrigálható, számba kell venni a kivehető és a rögzített fogszabályozó előnyeit és hátrányait.
A kivehető fogszabályozó előnyei
- Könnyen eltávolítható: a jó szájhigiéniát könnyebb megtartani, az általános fogászati kezeléseket nem zavarja (rögzített készüléknél lehet, hogy el kell távolítani az ívet vagy más kiegészítőt).
- Könnyen állítható, az aktiválások általában rövidebb ideig tartanak, mint a rögzített készüléknél
- A foggyökér felszívódásának kisebb az esélye
- Kevésbé költséges
A kivehető fogszabályozó hátrányai
- Csak bizonyos fogmozgatásokra használható
- Folyamatos viselést igényel: a páciens megfeledkezhet a készülék viseléséről, így a kezelés sikeressége nagymértékben függ attól, hogy a páciens mennyire tartja be a készülék. viselésével kapcsolatos előírásokat
- A készülék behelyezése, kivétele eleinte nehézséget okozhat
- A pácienst zavarhatja a beszédben
- Az alsó állcsontra készült készüléket nagyon nehéz megszokni (éppen ezért majdnem mindig a felső állcsontra készül kivehető fogszabályozó)
- A készüléket fogtechnikus gyártja: fontos az ügyes fogtechnikus a kivehető készülékeknél. Ha nem jó a készülék, a kezelés nem lesz sikeres.
- A készülék törékeny: az esetleges javítások nem feltétlenül végezhetőek el a fogorvosi rendelőben.