Láthatatlan sín kidolgozása
Ha már megtörtént a láthatatlan sín tervezése (bővebben itt), 3D nyomtatása (bővebben itt) és a mélyhúzás (bővebben itt), akkor már csak egy dolog maradt hátra, mielőtt a páciens kézhez kapja a sínt: a sín kidolgozása.
Ez azt jelenti, hogy a mintára préselt műanyag lapot el kell távolítani a mintáról, körbe kell vágni, illetve különböző finomságú kidolgozó eszközökkel csiszolni és polírozni kell. A kidolgozás célja kettős.
Egyrészt a sín esztétikus kell, hogy legyen (elvégre a páciens ezért választotta ezt a kezelési alternatívát).
A másik hasonlóan fontos szempont a funkcionalitás. A sínnek pontosan kell illeszkednie a fogakra, illetve nem maradhat olyan kiálló, éles rész, amely a páciens ínyét irritálná. Ezeket a funkcionális szempontokat figyelembe kell venni az egyéb, mélyhúzással készült fogászati és fogszabályozási készülékeknél is.
A láthatatlan sínes kezelésnél azonban van egy további szempont is, amely kihatással van a kezelés sikerére. Ez pedig az a triviálisnak tűnő kérdés, hogy pontosan mit is fedjen a sín.
Láthatatlan sín – meddig érjen?
A kutatások és a gyártók jelenleg elérhető termékei is három lehetséges kidolgozási módot különítenek el. Ezek szerint a láthatatlan sín:
- követheti az íny és fogak találkozásának a vonalát (azaz a fogak közötti ínyt a sín nem fedi)
- követhet egy hozzávetőlegesen egyenes vonalat, amely fedi a fogak közötti ínyt (és pl. felső fogaknál a fogak feletti ínyt már nem)
- követhet egy hozzávetőlegesen egyenes vonalat, amely fedi a fogak közötti ínyt, és ezen felül kb. 2 mm-t a fogakat fedő ínyből
Minden gyártó a három közül az egyik módot választva dolgozza ki a síneket.
Mindegyik megközelítésnek van előnye és hátránya.
Csupán retenciós szempontból (azaz, hogy a sín mennyire marad stabilan a szájban) a harmadik, az ínyből 2 mm-t fedő kidolgozás tűnik a legjobb választásnak (ezt a kidolgozási módot használja pl. a ClearCorrect). Egyéb szempontok miatt viszont sok gyártó (pl. az Invisalign is) más kidolgozási módot javasol.
Egyelőre eldöntetlen kérdés, hogy minden tényezőt figyelembe véve melyik kidolgozási mód a legsikeresebb.
Az a tény, hogy nagy, sikeres gyártók eltérő kidolgozással nagy számú sikeres kezelést tudnak a hátuk mögött, arra utal, hogy a kidolgozásból fakadó eltérés – ha valamelyest van is jelentősége – ritkán bír döntő jelentőséggel a klinikai sikeresség szempontjából.