Szájszárazság alatt azt értjük ebben a cikkben, amikor a nyálmirigyek nem termelnek elegendő nyálat, vagy a nyál összetétele a szokásostól eltér. Az is előfordulhat, hogy bár a nyál összetétele és mennyisége a szokványos sávban mozog, a páciens szubjektív érzete viszont az, hogy a szája száraz.
Miért probléma a szájszárazság?
Alapvetően azért probléma a szájszárazság, mert a nyál fontos szerepet játszik a száj egyensúlyi helyzetének a kialakításában, és ha a nyáltermelés nem megfelelő, a nyál védő, kiegyensúlyozó szerepe csak csökkentett mértékben tud érvényesülni. A nyál helyreállítja a szájüreg kémhatását, könnyebbé teszi a rágást, a nyelést, illetve segít megelőzni a fogszuvasodáshoz szükséges lepedék kialakulását a fogon. A szájszárazság miatt könnyebben alakul ki fogszuvasodás, töredezett ajkak, szájüregi fertőzések, illetve a rágási és nyelési nehézség negatívan befolyásolhatja az étrendet.
Szájszárazság okai
- Bizonyos gyógyszerek mellékhatása: sok gyógyszernek lehet szájszárazság a mellékhatása, olyanoknak is, amelyek recept nélkül kaphatók. Sok depresszió, magas vérnyomás, szorongás ellen használt, vagy izomlazító hatású gyógyszer mellékhatásaként alakulhat ki szájszárazság.
- Idősödés: az idős embereknél gyakrabban fordul elő szájszárazság. Ebben szerepet játszhatnak bizonyos gyógyszerek, az idősebb szervezet máshogy reagálhat a gyógyszerekre, illetve bizonyos betegségek is növelhetik a szájszárazság kialakulásának valószínűségét.
- Bizonyos betegségek: ilyenek lehetnek például a cukorbetegség, stroke, szájüregi fertőzések, Alzheimer-kór, vagy olyan autoimmun betegségek, mint pl. a Sjögren-szindróma vagy a HIV/AIDS.
- Kemoterápia
- Idegsérülés: olyan sérülés vagy műtét következtében kialakuló idegsérülés is okozhat szájszárazságot, ami a fej-nyak régiót érinti.
- Életvitellel kapcsolatos tényezők: a dohányzás, alkoholfogyasztás, rekreációs célú kábítószerek használata is növelheti a száraz száj érzetét. A horkolás, szájon át történő légzés is hozzájárulhat a szájszárazsághoz.
- Nyálmirigyek sebészi úton történő eltávolítása
- Kiszáradás (dehidratáció): Hányás, hasmenés, vérveszteség vagy égések.
Tünetei
- Száraz, ragadós érzés a szájban
- Gyakori szomjúságérzet
- Töredezett ajkak, sérülések a szájban vagy a száj szélén
- Száraz érzés a torokban
- Száraz, vörös nyelv
- Nehézségek beszédnél, rágáskor, nyeléskor
- Torokfájás, száraz orrjáratok
- Bad breath
Kezelése
Amennyiben a szájszárazság egy gyógyszer mellékhatásaként jelentkezik, a gyógyszer dózisának módosításával vagy más gyógyszerre átállással a probléma megszűnhet. Az orvosa szájvíz használatát javasolhatja, vagy felírhat olyan gyógyszert, amely elősegíti a fokozott nyáltermelést.
Ezenkívül az alábbiak is lehet, hogy segítenek a nagyobb nyáltermelésben:
- Cukormentes rágógumi használata
- Nagy mennyiségű víz fogyasztása
- Orron keresztüli légzés
- Vény nélkül elérhető nyálpótló használata
- Szoba levegőjének párásítása