Conservative dentistry
A fogmegtartó kezelések célja, hogy meg lehessen menteni a károsodott fogat. Akkor van szükség ilyen kezelésekre, amikor a fog már károsodott, de a fogeltávolítás még elkerülhető. Jellemzően ide tartoznak a tömések, inlay-ek, onlay-ek, fogkoronák, illetve a gyökérkezelés. Ha csak a fog külseje sérült, a töméstől a fogkoronáig terjednek a lehetőségek. Ha a fog belseje is érintett már, gyökérkezelésre van szükség.
Fogtömés
A fogszuvasodás károsítja a fogzománcot és az alatta lévő dentint. A tömés segít a fog eredeti funkcióját és alakját visszaállítani. Ezenkívül megakadályozza a további fogszuvasodást, mert a baktériumok nem tudnak bejutni a korábban szuvas területre.
Amalgám és fehér tömés
Több típusú fogászati tömőanyag létezik. Régen amalgám tömést készítettek a leggyakrabban. Az amalgám tömések tartósak és hatékonyak, de a mai esztétikai igényeknek már nem felelnek meg. Az új típusú anyagok közül a kompozit tömés és az üvegionomer tömés egyaránt népszerűek. Mindkét anyag több fogszínben létezik, így a páciens eredeti fogszínéhez igazodó tömést lehet készíteni. Az ilyen, új típusú töméseket sok páciens fehér tömésként ismeri. Ezenkívül aranyból is készítenek töméseket.
Fogtömés menete
Először a fogorvos eltávolítja a szuvas részét a fognak. Ezután megfelelően előkészíti a fogat, hogy a tömés ne essen majd ki. A megfelelő előkészítés attól függően változik például, hogy milyen tömőanyagot használ a fogorvos, vagy hogy hol van és mekkora a fogszuvasodás. Az előkészítés után a fogorvos a tömőanyagot a kialakított üregbe juttatja. Miután a tömőanyag a fogban megkeményedett, formára igazítja és polírozza a fogat.
Inlay, onlay, fogkorona
Az inlay és az onlay abban különböznek a töméstől, hogy nem a páciens szájában készíti el a fogorvos azokat. Elkészítésük hasonló a fogkoronáéhoz. A fogorvos először eltávolítja a szuvas részt, lenyomatot készít a fogról. A fogtechnika ezt követően elkészíti a fogművet, a fogorvos pedig beragasztja azt. Általánosságban elmondható, hogy a tömés kevésbé tartós, mint a három fogmű bármelyike, ára viszont kedvezőbb.
A három fogmű (inlay, onlay, korona) abban különbözik egymástól, hogy a fog mekkora részét kell pótolni. Az inlay a fog csücskeit nem fedi, míg az onlay igen. A fogkorona pedig a fog egész koronai részét fedi. Röviden tehát attól függ, hogy melyikre van szükség a három közül, hogy a fog mennyire károsodott.
Root canal treatment
Ha a fog belsejét is eléri a károsodás, akkor gyökérkezelésre van szükség. A fog belsejében lévő fogbél gyulladása esetén ugyanis a gyulladás átterjedhet a foggyökeret körülvevő szövetekre. Ez duzzanatot és fájdalmat okozhat. Még ha nem is lép fel fájdalom, a fogat tartó csont károsodhat. Gyökérkezelés nélkül a fogat előbb-utóbb valószínűleg ki kellene majd húzni.
Gyökérkezelés menete
A gyökérkezelés legtöbbször több alkalmat igényel. A menete röviden:
- A páciens érzéstelenítőt kap, a fogorvos ezután a fogkorona felől megnyitja a pulpakamrát, amiben a fogbél van.
- A fogbélt a fogorvos eltávolítja a pulpakamrából, illetve a gyökércsatornákból. Mindegyik gyökércsatornát külön megtisztítja és fertőtleníti.
- Gyógyszeres tömést tesz a pulpakamrába és a gyökércsatornákba a gyulladás ellen.
- A gyökércsatornákat egy gumiszerű anyaggal kitölti.
- Ideiglenesen vagy véglegesen lezárja a pulpakamrát. Utána pedig felépíti a fogat például fogtöméssel vagy fogkoronával.