Napjainkban a fogszabályozó kezelés több különböző készülékkel, illetve készülékek kombinációjával is történhet. Minden kezelésnél alapvetően két szempontot kell figyelembe venni.
Egyrészt orvosilag indokolt kell, hogy legyen a kezeléshez használt készülék.
Másrészt a páciens céljait lehetőleg a páciens által kívánt módon kell megvalósítani.
Két eshetőség van: vagy van olyan megoldás, amely orvosilag is indokolt és a páciens elképzelése szerint valósul meg a kezelés, vagy nincs ilyen megoldás. Most foglalkozzunk azzal a változattal, hogy van ilyen megoldás.
Látszólag meg is oldódott a helyzet, azonban mi van akkor, ha orvosilag több készülék is indokolt, és a páciensnek sincs erős preferenciája a kezeléshez használt készülék tekintetében? Ilyenkor kell mérlegelni az egyes készülékek előnyeit és hátrányait.
A láthatatlan fogszabályozás előnyei:
- Ahogy a neve is mutatja, az egyik nagy előnye a láthatatlan fogszabályozásnak az, hogy a kezelés átlátszó sínek sorozatával történik. Ez nem csak azért fontos, mert a kezelés nem tűnik fel a környezetnek, hanem azért is, mert ha nem lenne ez a kezelési mód elérhető, sokan inkább nem is vágnának bele a fogszabályozó kezelésbe.
- Enyhe elváltozások viszonylag gyorsan korrigálhatóak láthatatlan sínnel.
- A síneket a legtöbb páciens könnyen megszokja, a kezelés nem fájdalmas.
- A jó szájhigiénia könnyebben megtartható láthatatlan sínnél.
- Az átlátszó sínek bármikor eltávolíthatóak: nem zavarják a páciens étkezésnél vagy olyan szociális helyzetben, amikor egy rögzített fogszabályozó zavaró lenne.
- Kevesebbszer van szükség fogszabáláyozási elsősegélyre: nincs olyan része a készüléknek, ami le tudna törni, esni, vagy a páciens száját, nyelvét meg tudná sérteni. (Rögzített fogszabályozó készüléknél pl. a tappancsok vagy az ív le tudnak esni, ki tudnak jönni.)
A rögzített fogszabályozós kezelés előnyei:
- Rögzített fogszabályozó segítségével olyan kezelések is elvégezhetőek, amelyek láthatatlan sínnel nem.
- A fogszabályozó orvosok általában tapasztaltabbak az ilyen típusú kezelésekben. A rögzített fogszabályozóval történő kezelés sokkal nagyobb múltra tekint vissza, mint a láthatatlan sínes kezelés. Éppen ezért a kezelést végző orvos is jóval több ilyen esetet végzett el és jobban meg tudja ítélni, hogy egy kezelésnek mi lesz a kimenetele.
- A rögzített fogszabályozós kezelés ára általában alacsonyabb szokott lenni, mint a láthatatlan sínes kezelésnek.
- A rögzített fogszabályozásnál nincs olyan probléma, hogy a páciens a készüléket nem hordja, elveszti.
- A láthatatlan sínes kezelés csak akkor kezdhető el, ha a páciensnek csak maradó fogai vannak. A rögzített készülékes kezelés már korábban elkezdhető.
Láthatatlan vagy hagyományos rögzített fogszabályozás?
A láthatatlan fogszabályozás akkor lehet ideális választás, ha:
- a fogszabályozási elváltozás kis vagy közepes mértékű
- az esztétikai szempont kiemelt jelentőségű
- olyan orvos végzi a kezelést, aki tapasztalt a láthatatlan fogszabályozás területén
A rögzített fogszabályozás akkor lehet ideális választás, ha:
- a fogszabályozási elváltozás nagyobb mértékű
- a páciensnél nem indokolt valamilyen okból a láthatatlan sínes kezelés (pl. a páciens túl fiatal vagy nem hordaná az instrukcióknak megfelelően a síneket)
- a költség meghatározó szempont