A fogágybetegség egy nagyon gyakori betegség, a fogelvesztés vezető oka felnőttkorban. A fogágy (fogíny, a fogat tartó szövetek, foggyökér cementrétege és a csont) gyulladása fokozatosan egyre mélyebb rétegeket érint, kezdetben csak az ínyt, majd később a fogat tartó szöveteket és a csontot is, amiben a fogak ülnek. Egy idő után a szöveteket, csontot ért károsodás olyan mértékű lehet, hogy a fogak meglazulnak és kiesnek.
A fogágybetegség lefolyása
A fogágybetegséget baktériumok okozzák, amik gyulladást okoznak. A szájban sok baktérium található, bizonyos baktériumok a fogon lévő lepedékben elszaporodnak, és bomlásukkor olyan melléktermékek keletkeznek, amelyekre a szervezet gyulladással reagál. A lepedékből kialakuló fogkő tovább könnyíti a baktériumok elszaporodását. Kezdetben csak az íny érintett (fogínygyulladás / gingivitis), később már a fogat tartó szövetek és a csont is (parodontitis). A fogágybetegség legtöbbször egy lassú lefolyású folyamat.
Fogínygyulladás
A fogágybetegség folyamatának első állomása a fogínygyulladás. Ebben a fázisban az íny kivörösödik, duzzadttá válik, és fogmosáskor vérezhet. Bár az íny gyulladt, a betegség mélyebb rétegeket nem érint, és visszafordíthatatlan károsodás még nem történt. Jó szájhigiéniával, fogorvosi kezeléssel a fogínygyulladás visszafordítható.
Parodontitis
Kezelés hiányában az íny előbb-utóbb már nem veszi körbe szorosan a fogat, a fog és az íny között rés, ún. tasak keletkezik. A tasakokban könnyebben telepszenek meg baktériumok, amik további gyulladást okoznak. Ahogy a folyamat halad előre, a baktériumok melléktermékei, illetve a szervezet megvédésében szerepet játszó enzimek elkezdik lebontani a fogakat tartó szöveteket. A folyamat végén a fogakat tartó szövetek már olyan mértékben sérültek (pl. csökkent a csontállomány), hogy a fogak lazává válnak és kiesnek.
Mi okozza a fogágybetegséget?
A fogágybetegség legfőbb oka a lepedék. Van azonban néhány tényező, ami a fogágybetegség kockázatát növeli:
- Rossz szájhigiénia: ha a lepedéket nem távolítjuk el, fogkő képződik, ami további baktériumok megtelepedését segíti elő.
- Dohányzás: az íny nehezebben regenerálódik.
- Bizonyos gyógyszerek, amelyek csökkentik a nyáltermelést és szájszárazságot okoznak, vagy az íny túlburjánzásához vezetnek.
- Bizonyos betegségek: például cukorbetegség, HIV és rákos megbetegedések.
- Hormonháztartás változásai
- Genetikai okok
- Fogcsikorgatás
- Helytelen táplálkozás
A fogágybetegség tünetei
A fogágybetegség sokszor csak viszonylag későn produkál tüneteket. Figyelmeztető jelek lehetnek az alábbiak:
- Vörös, duzzadt, puha tapintású íny, vagy egyéb szájüregi fájdalom
- Fogínyvérzés fogmosáskor, fogselyem használatakor vagy kemény ételek fogyasztásakor
- Visszahúzódott íny: a fog gyökeréből több látszik, a fog hosszabbnak tűnik, mint korábban.
- Laza, lötyögő fogak
- Genny a fogak és az íny között
- Szájüregi sérülések
- Kellemetlen lehelet
- Harapásnál a fogak máshogy állnak, mint korábban
- Kivehető fogpótlás máshogy áll a szájban
A fogágybetegség megelőzése
Mivel a fogágybetegség legfőbb okozója a lepedék, jó szájhigiéniával a fogágybetegség kialakulásának valószínűsége csökkenthető.
- Helyes technikával végzett fogmosás
- Fogselyem használata
- Szájvíz használata
- Saját személyre vonatkozó kockázati tényezők ismerete
- Rendszeres fogorvosi ellenőrzés
Fogágybetegség kezelése
A kezelés attól függ, hogy a fogágybetegség milyen stádiumban van, a fogágy mely részei érintettek, és milyen mértékben. Alapvetően két típusú beavatkozás létezik: nem sebészeti és sebészeti.
Nem sebészeti kezelés
- Fogkőeltávolítás: a fogakon lévő fogkő (íny feletti és íny alatti egyaránt) és lepedék eltávolítása.
Sebészeti kezelés
Sebészeti kezelésre akkor van szükség, amikor a nem sebészeti beavatkozások nem jártak sikerrel. A sebészeti kezelés jelenthet például csontpótlást vagy ínyplasztikát.