Fogcsikorgatás alatt azt értjük, amikor valaki ébren vagy alvó állapotban, öntudatlanul csikorgatja a fogait. Az alvás közbeni fogcsikorgatást sokan alvásfüggő mozgászavarnak tekintik. Azoknál, akik csikorgatják a fogaikat, gyakrabban fordul elő horkolás és alvási apnoe is.
A kis mértékű fogcsikorgatás nem feltétlenül igényel kezelést. Néhány esetben azonban olyan mérvű is lehet, hogy állkapocsízületi panaszok, fejfájás is kialakulhatnak, illetve a fogak sérülhetnek. Mivel sok esetben a páciens nem is tudja, hogy alvás közben csikorgatja a fogait, fontos áttekinteni a lehetséges jeleket és tüneteket.
A fogcsikorgatás jelei, tünetei lehetnek:
- Lehet olyan hangos, hogy a közelben alvók felébrednek rá.
- A fogfelszín kopása
- Fogfájás, megnövekedett fogérzékenység (például azért, mert a fogzománc megkopott, és az alatta lévő dentin szabaddá vált.)
- Állkapocsízületi problémák, fáradt rágóizmok
- Fájdalom a nyak és az arc területén
- Fejfájás
- Szájüregi sebek
A fogcsikorgatás okai
Az okai nem teljesen ismertek, valószínűleg fizikai, pszichológiai és genetikai tényezők is szerepet játszhatnak a kialakulásában.
A fogcsikorgatás kockázati tényezői
Bár az okai nem teljesen ismertek, bizonyos tényezők növelik a fogcsikorgatás kialakulásának valószínűségét.
- Stressz, szorongás, idegesség
- Életkor: kisgyerekek esetében viszonylag gyakori, azonban legtöbb esetben a gyermek felnőttkorára kinövi.
- Személyiségtípus
- Bizonyos gyógyszerek szedése: ritkán előfordulhat bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként (pl. bizonyos antidepresszánsok)
- A családban más is csikorgatja a fogait
- Egyéb betegségek, például Parkinson-kór, demencia, epilepszia vagy alvási apnoe esetén gyakrabban fordul elő fogcsikorgatás.
Miért probléma?
Súlyos esetben az alábbi panaszokat okozhatja:
- A fogak, fogművek sérülhetnek
- Erős fej-, állkapocsízületi vagy nyakfájdalom
- Állkapocsízületi problémák (pl. kattogó állkapocs)
Kezelése
A legtöbb gyermek a fogcsikorgatást kezelés nélkül kinövi, felnőttek esetében sincs sok esetben szükség kezelésre. Ha a fogcsikorgatás súlyos, és a páciensnek panaszokat okoz, az alábbi fogászati kezelési lehetőségek állnak rendelkezésre. Ezek a kezelések nem feltétlenül szüntetik meg a fogcsikorgatást, csak annak a káros hatásait előzik meg, vagy állítják helyre a sérült fogakat.
- Éjszakai harapásemelő sín viselése (másik nevén: fogcsikorgatás elleni sín): célja, hogy a két fogsor ne érintkezzen közvetlenül, ezáltal a fogak ne csiszolják le egymást a gyakori, erős súrlódás miatt.
- Ha a fogak olyan mértékben sérültek, hogy a páciensnek fájdalmat vagy rágási nehézséget okoznak, fogkorona vagy a fog egyéb módon történő felépítése lehet indokolt. Ha a fogcsikorgatás továbbra is fennáll, harapásemelő sín viselése lehet indokolt a fogak helyreállítása után, hogy se a szemben lévő fogak, se a fogmű ne sérüljön.